Virtuálna prehliadka nehnuteľnosti nielen v dobe Covidu.

Covid-19

Virtuálna prehliadka nehnuteľnosti je ideálny nástroj prezentácie nehnuteľností v každej dobe. Virtuálna prehliadka nehnuteľnosti je viac-menej nadstavbou bežnej fotografickej prezentácie, pričom navyše dokáže vykresliť vzťahy medzi jednotlivými miestnosťami, čím vernejšie poukáže na ich vzájomné súvislosti a dispozičné riešenie. Jej prínos je ešte zreteľnejší v časoch mimoriadnych preventívnych opatrení v súvislosti s rizikom nákazy vírusom Covid 19.
Prvou pridanou hodnotou virtuálnej prehliadky nehnuteľností je redukcia počtu „zbytočných“ obhliadok. To sú tie prehliadky, ktoré nevedú k úspešnému predaju nehnuteľnosti a zároveň oberajú o čas makléra a predávajúceho. Okrem úspory času, v súvislosti so šírením Covid 19, dochádza zároveň k redukcii potenciálu šírenia nákazy.

Prechod do online preistoru

Druhá pridaná hodnota virtuálnej prehliadky sa týka zmeny správania sa klientov počas tohto obdobia. Zrejme už každý zaregistroval, že reálny svet sa postupne presúva na internet. To sa týka aj záujemcov o kúpu nehnuteľnosti, pretože dnes trávime viac času online, ako kedykoľvek v minulosti. Tento trend by bolo škoda nevyužiť. Stále platí, že je veľkou výhodou, ak sa kupujúci do predávanej nehnuteľnosti zaľúbi ešte pred jej prvou návštevou. Keď je do nehnuteľnosti zaľúbený, pri obhliadke už nemá tendenciu zameriavať sa na jej nedostatky a nehnuteľnosť sa zväčša predá sama. Práve na toto je virtuálna prehliadka ako stvorená. Dokáže predstaviť nehnuteľnosť v tom najlepšom svetle, z pohodlia vlastnej obývačky, s možnosťou opätovne sa k nej kedykoľvek vrátiť a umožní naštudovať si ju po vizuálnej stránke do najmenších detailov.

Je virtuálna prehliadka pre každého?

Otázkou pre mňa nie je, či je virtuálna prehliadka potrebná, ale či si ju dokážem vytvoriť sám. Nemyslím, že je to disciplína vhodná pre úplne každého makléra či predávajúceho. Maklér, ktorý má problém so zrkadlovkou a so základnými úpravami fotografií by si mal tieto služby radšej objednať. Na druhej stane nie je to žiadna veda, úplne postačí základná počítačová gramotnosť, schopnosť spracovať fotografie v grafickom editore (napr. GIMP, Photoshop) a hodia sa aj skúsenosti s fotoaparátom a v menšej miere aj čítanie s porozumením v anglickom jazyku. V každom prípade, v čase útlmu je celkom rozumné experimentovať a nadobúdať nové zručnosti.

Technické vybavenie

Fotoaparát / kamera

Začnem najprv technikou, ktorú pri tvorbe virtuálnej prezentácii používam. Na fotenie scén vo formáte 360° používam kameru/fotoaparát Xiaomi Mi Sphere 360. Ďalej v texte budem používať iba výraz kamera, aj keď sa jedná o hybridné zariadenie schopné vyhotovovať fotografie ako aj videá. Na trhu je množstvo vhodných kamier, pri výbere by som zvažoval nasledovné modely: Insta360 One X, Ricoh Theta V, Samsung Gear 360 a GoPro Fusion.

Statív

Statív je pri fotení 360° záberov nevyhnutnosťou. Klasická trojnožka postačuje, ale výhodnejší je monopod so základňou (napr . Sirui Monopod P-204SR). Pri 360° záberoch je potrebné počítať s tým, že fotoaparát fotí takmer 360 stupňov okolo svojho tela, a ak má statív príliš rozmerné nohy alebo hlavu, bude to v zábere vidieť. Tento „nedostatok“ sa v grafickom editore následne upravuje, pri monopode však vzniká jednoznačne menej odpadu.

Postup fotenia

Oproti klasickému postupu pri fotení je záznam 360° snímok rozdielny hlavne v tom, že fotograf sa v okamihu záznamu zdržiava v inej miestnosti ako kamera. Kamera je umiestnená uprostred snímanej miestnosti na statíve, približne v polovičnej výške miestnosti (alebo trošku nižšie) a ovládaná je diaľkovo prostredníctvom aplikácie mobilného telefónu. V prípade väčších miestností je vhodné snímať zábery z viacerých pozícií v miestnosti, aby bola prehliadka detailnejšia. Proces

Post-processing

Tento proces prekladajú slovníky ako následné spracovanie. Zábery, ktoré Vám zachytí 360° fotoaparát je potrebné vždy spracovať. Samotné spracovanie prebieha v niekoľkých fázach:

Stitching

Väčšina kamier v dostupnej cenovej kategórii disponuje dvoma šošovkami, pričom finálny 360°záber vzniká spojením dvoch približne 180° fotografií v samotnom tele kamery. Tento proces spájania nemá každá kamera ošetrená v rovnakej kvalite, a preto je pri niektorých modeloch vhodné proces spájania realizovať až v počítači v software na to určenom. Xiaomi Mi Sphere 360 produkuje dostatočnú kvalitu 360° záberov, externé spájanie v PC tak nie je potrebné.

Export

V prípade Xiaomi Mi Sphere 360 prebieha export v dvoch fázach. V prvom kroku sa 360° zábery exportujú z kamery do mobilného telefónu prostredníctvom mobilnej aplikácie Mi Sphere camera, ktorá okrem exportu funguje ako diaľkový ovládač kamery cez WiFi pripojenie. V druhom kroku sa zábery nakopírujú z mobilného telefónu do počítača. Tento postup môže byť pre kamery iných značiek odlišný. V prípade Mi Sphere je potrebné ešte spomenúť hardvérové požiadavky na mobilný telefón. Najlacnejší podporovaný procesor v mobilnom telefóne je Snapdragon 625, na slabšom pravdepodobne aplikácia korektne nepobeží.

Úpravy v grafickom editore

S 360° zábermi sa pracuje ďalej v bežnom grafickom editore (GIMP, Photoshop a iné) tak ako s klasickými fotografiami. Za zmienku stoja tri veci, ktoré odporúčam upraviť v grafickom editore:
– Za nevyhnutné považujem úpravu spodného obdĺžnika každého záberu. V tej časti sa totiž nachádza statív, ktorý je nadbytočnou časťou záberu. Do úvahy pripadá jeho vyretušovanie, alebo vloženie loga realitnej kancelárie, poprípade vizitky makléra na jeho miesto.
– Pri 360° kamerách je dosť pravdepodobné, že expozícia záberu nebude optimálna, často sa totiž vyskytujú podexponované zábery. V grafickom editore sa oplatí dodatočne fotografie zosvetliť.
– Za bonusové úpravy považujem retušovanie všetkého, čo na záber nepatrí. Napríklad, ak sa pri fotení zabudlo na odstránenie osobných vecí predávajúceho, na stenách visiace fotografie detí a podobne.

Skladanie virtuálnej prehliadky

V tomto kroku sa kompletizuje virtuálna prehliadka do jedného celku, ktorá sa nakoniec sprístupní pre verejnosť cez odkaz umiestnený v inzercii, mailom, alebo kdekoľvek na internete. Konkrétne kroky tvorby virtuálnej prehliadky sú v každom software/aplikácii iné, v princípe sú však veľmi podobné. Hlavnými funkciami takéhoto software je definovanie prepojení medzi jednotlivými 360° snímkami, definovanie úvodných pohľadov, nastavenie obmedzení pohybu či zoomovania a iné. Väčšina online SW na tvorbu virtuálnej prehliadky je spoplatnená, časť je k dispozícii zdarma, samozrejme iba v obmedzenom režime. (https://lapentor.com; https://kuula.co/; https://www.paneek.net)

Kedy nasadiť virtuálnu prehliadku?

Nie každá nehnuteľnosť je adekvátne pripravená na fotenie, s tým sa už zrejme stretol každý realitný maklér. Pri tvorbe virtuálnej prehliadky je požiadavka na prípravu nehnuteľnosti ešte zásadnejšia. Vďačným objektom virtuálnej prehliadky sú hlavne novostavby, nehnuteľnosti po kompletnej rekonštrukcii a nehnuteľnosti, ktoré prešli home stagingom.

Záver

Virtuálne prehliadky nehnuteľností majú potenciál zredukovať zbytočné obhliadky, dokážu verne zobraziť ponúkanú nehnuteľnosť budúcim kupujúcim, kedykoľvek, opakovane a z pohodlia domova. Napomáhajú kupujúcemu vo fáze rozhodovania a v konečnom dôsledku predávajú.
Tvorba virtuálnej prehliadky síce nie je pre každého, ale priemerne technicky zdatným maklérom nebude robiť problém. V porovnaní s výškou ceny inzercie sa nejedná o nákladnú záležitosť. V neposlednom rade v dobe bezpečnostných opatrení Covid 19, vďaka virtuálnej prehliadke  je možné niektoré stretnutia vypustiť a tým prispieť k urýchleniu návratu do „normálneho“ stavu.