Dĺžka predaja

dĺžka predaja nehnuteľnosti

Na dĺžke predaja záleží!

Je štatisticky podložené, že záujem kupujúcich o inzerovanú nehnuteľnosť má svoj charakteristický priebeh v závislosti na čase. V prípade, že je predajná cena nastavená v reálnom pásme, chvíľu po zverejnení novej ponuky v inzercii je možné očakávať postupný nárast záujemcov. Po určitom čase, väčšinou nie príliš dlhom, orientačne pár dní až max 2-3 týždne, nastáva pozvoľný úbytok záujemcov. S týmto priebehom je dobré pri predaji počítať.
Častým omylom predávajúcich je utkvelá predstava, že ak sa nehnuteľnosť predáva dostatočne dlho, nakoniec sa predá aj za prestrelenú cenu. Táto teória však vo všeobecnosti nefunguje a bezpečne sa už postarala o pár ležiakov. Myslím si, že za určitých podmienok môže byť táto predstava pravdivá, týka sa však jedinečných nehnuteľností, ktoré sú v danej lokalite bezkonkurenčné, poprípade ak je tomu trh mimoriadne naklonený.
Určite však platí, že mať dostatok času na predaj je výhodné. V tomto prípade existuje reálna šanca na vyššiu predajnú cenu, ako pri rýchlom predaji. Stále však musíme uvažovať v intervale reálnych cien…
Všetko má svoj čas – týka sa to aj predaja. Naťahovanie doby predaja má svoje limity, po ich prekročení sa z nehnuteľnosti stáva ležiak.