Kvalitné fotografie sú kľúčové
Kvalitné fotografie sú pre predaj nehnuteľnosti absolútne kľúčové. Ich prvoradou úlohou je pritiahnuť pozornosť potencionálnych kupujúcich k nehnuteľnosti. Veľmi často sa kupujúci rozhodne práve na základe fotografií, či si nehnuteľnosť pozrie aj naživo, alebo nie. Keď nehnuteľnosť nezaujme na fotografiách, pravdepodobne sa do užšieho výberu nikdy nedostane…
Fotografie by mali nehnuteľnosť pozdvihnúť a nie ju znehodnotiť. Určitá kvalitatívna úroveň fotografie je nevyhnutná, vhodné je zaoberať sa dostatočným rozlíšením, korektným vyvážením bielej, dostatočnou hĺbkou ostrosti a správnym kontrastom. Väčšina ľudí na prvý pohľad odhalí, či predávajúci (alebo maklér) fotenie odflákol, alebo mu venoval dostatočnú pozornosť. Ak si zbežne prehliadnete ponuku inzertných portálov, zistíte, že to predávajúci (alebo makléri) s kvalitou príliš nepreháňajú.
Prečo editovať fotky?
Žiaľ väčšina realitných maklérov prezentuje fotografie na inzertných portáloch v stave, v akom „vyliezli“ z fotoaparátu. Niektorí, sa ani neunúvajú zmeniť aspoň orientáciu. Ukážem Vám jeden dôvodov, prečo by sa mali fotografie, vytvorené akýmkoľvek kvalitným fotografickým zariadením, ocitnúť na pár sekúnd v grafickom editore.
Väčšina nehnuteľností má okná. V prípade fotenia interiéru s oknom, počas slnečného dňa, Vám fotoaparát scénu takmer isto podexponuje. To znamená, že fotografia bude tmavšia, ako by ste si priali. Foťák nám to robí naschvál, pretože si myslí, že to čo sa nachádza v okne, je pre nás dôležité 🙂 Áno, dá sa mu to samozreme vysvetliť, aby to nerobil, existuje na to tlačítko, ktoré má každá zrkadlovka, niektoré kompakty a dokonca aj mobily a je naňom zvyčajne nakreslený symbol (+/-).
So správnym nastavením korekcie expozície (+/-) to chce trochu praxe, ale dá sa to. Problém je, že pri zhone sa na nastavenie korekcie expozície dá ľahko zabudnúť a potom, tmavú fotografiu zachráni už len grafický editor. V samotnom grafickom editore existuje množstvo spôsobov, ako fotografiu zachrániť, mne sa osvedčilo riešenie pomocou úpravy kriviek. Túto elementárnu úpravu zvládne aj voľne šíriteľný GIMP.